parenting Poznań rodzinka

Najlepsze place zabaw dla malucha w Poznaniu!

18 kwietnia 2019

Jest już wiosna! Jest też wpis, który do którego materiał zbierał się przed cały poprzedni rok ;) Nasza lista najlepszych placów zabaw dla dzieci, które już się wspinają, ale jeszcze potrzebują trochę treningów pod czujnym okiem mamy lub taty. Bardzo je lubimy i specjalnie dla nich urządzamy wycieczki nawet przez pół miasta. ;)

1. Plac zabaw w Parku Tysiąclecia

Jest to najlepszy znany nam plac zabaw w Poznaniu. Znajduje się on w totalnie nieatrakcyjnym parku, zlokalizowanym na północ od Malty (zbiornik rekreacyjny). Ma on kilka istotnych zalet: z większości urządzeń skorzysta już wszędobylski dwulatek, urządzenia są różnorodne i najważniejsze – nawet w letnie weekendy nie ma tam tłumów! W sąsiedztwie, przy ul. Św. Michała jest parking, więc jeśli nie cieszy Was wycieczka tramwajem, można dojechać autem i spokojnie zaparkować. W pobliżu nie ma sklepu/kawiarni/restauracji, więc polecam wziąć prowiant. Dziecko łatwo ten plac zabaw nie opuści. Jest tu duża konstrukcja z 3 zjeżdżalniami, huśtawki, tor przeszkód, domek-labirynt, masa drabinek, sprężyna z autem i helikopterem. Co ciekawe – obecny wygląd tego placu zabaw zawdzięczamy 7-letniej dziewczynce, która dwa lata temu dzięki rodzicom zgłosiła swój pomysł do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Park Tysiąclecia - Poznań
Park Tysiąclecia - Poznań
Park Tysiąclecia - Poznań
Park Tysiąclecia - Poznań

2. Place zabaw na Cytadeli

Wizytę na Cytadeli polecam poza weekendem. Dziecięce krzyki z placów zabaw nie rozsadzą wówczas Waszych bębenków. Na Cytadeli są 4 place zabaw, więc można tu spędzić dobre pół dnia. Ten największy i najfajniejszy zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części parku. Znajdziecie na nim WSZYSTKO. Każde fajne urządzenie tam jest, więc każde dziecko znajdzie tam to co lubi najbardziej i spędzi więcej czasu niż byście chcieli. Jest to plac zabaw na wypasie i ciepłe weekendy jest zapchany po brzegi.

Cytadela - Poznań
Cytadela - Poznań
Cytadela - Poznań
Cytadela - Poznań

Kolejny plac zabaw zlokalizowany jest przy Restauracji Umberto, gdzie serwują smaczną pizzę. Jest on malutki, ale gdy już dzieciak Wam ucieknie z restauracji, możecie być pewni, że tam go znajdziecie ;)

Cytadela - Poznań

Plac zabaw ufundowany przez firmę Nivea. Kilka ciekawych urządzeń potrafi na chwilę zatrzymać brzdąca.

Cytadela - Poznań

Ostatni plac zabaw znajduje się w północnej części parku, między Rosarium a Sceną Wspólną. Zwykły klasyczny, bez większych och-achów, ale i takie przecież potrafią zadowolić dzieci. Zdjęć nie mam ;)

3. Plac zabaw w Parku Heweliusza

Park Heweliusza to świeżynka wśród poznańskich parków. Powstał w wyniku zagospodarowania zadrzewionego nieużytku (kiedyś były tu baraki) w sąsiedztwie Obserwatorium Astronomicznego UAM. Jest tu też wybieg dla psów, siłownia dla dorosłych i trochę alejek. Najważniejszy jest jednak plac zabaw, a raczej dwa place zabaw. Pierwszy ogrodzony dla maluszków, gdzie okoliczni mieszkańcy naznosili tyle plastikowych zabawek do piasku, że przestałam wozić swoje dla Laury ;) Drugi dla większych dzieci, ale maluchy też skorzystają z części atrakcji – konstrukcji z tunelem, trampoliny, karuzeli czy huśtawki w kształcie gniazda. Jest to jeden z lepszych placów zabaw w naszej okolicy, więc można nas tam całkiem często znaleźć ;)

Park Heweliusza - Poznań
Park Heweliusza - Poznań
Park Heweliusza - Poznań
Park Heweliusza - Poznań

4. Place zabaw na Sołaczu

Dokładnie chodzi mi o dwa place zabaw: w Parku Sołackim i Parku Wodziczki. Wybaczcie za bardzo małą ilość zdjęć. Zazwyczaj jadę tam sama z Laurą i jak się okazało nie udało mi się nic dobrego pstryknąć, co odzwierciedliło by potencjał tych placów zabaw ;)

Plac zabaw w Parku Sołackim ma urządzenie – mały domek z torem przeszkód dla maluchów i huśtawki, które wystarczą małym dzieciom. Dla tych ciutek większych, dobrze wspinających się są dwie fajne konstrukcje ze zjeżdżalniami. Gdybym nie musiała pilnować dziecka sama bym się powspinała ;)

Park Sołacki - Poznań

Park Sołacki - Poznań

Plac zabaw w Parku Wodziczki to jeden z nowszych w Poznaniu. Nie ma tu pokaźnych konstrukcji, po których maluchy będą skakać jak małpki, ale jest kilka urządzeń innych od tych w Parku Sołackim – trampoliny, karuzela w kształcie kielicha czy plac zabaw dla maluchów z tablicami manipulacyjnymi (bardzo fajny!). Polecam jako uzupełnienie placu zabaw w Parku Sołackim, nie odwrotnie ;)

5. Plażojada w Kiekrzu

Do Kiekrza jeździmy bardzo, bardzo rzadko. Jak już jedziemy, to głównie po to by Laura pobawiła się na statku. Jest on małych rozmiarów, ale daje sporo możliwości zabawy. Polecam zjeżdżalnię rurową – prawdziwa torpeda! Nie wiem jak lekkim dzieciom, ale nam starym obiła tyłki. Fajna jest duża platforma działająca na zasadzie huśtawki wagowej – dzieciaki uczą się tam współpracować. Dużym plusem jest otoczenie placu zabaw ławkami dla rodziców. Obok placu zabaw jest duża siłownia zewnętrzna, na której nie ma dorosłych, a jest sporo dzieci ;)

Plażojada w Kiekrzu - Poznań

Plażojada w Kiekrzu - Poznań

Plażojada w Kiekrzu - Poznań

Plażojada w Kiekrzu - Poznań

6. Plac zabaw w Parku J. Kasprowicza (przy Arenie)

Jest tu duży plac zabaw z kilkoma fajnymi konstrukcjami np. statkiem, domkiem. Jest też m.in. duża pajęczyna, huśtawki i tyrolka. W weekend plac zabaw zazwyczaj jest pełny ludzi, w ciągu tygodnia jest o wiele spokojniej ;)

Park im. J. Kasprowicza - Poznań

Park im. J. Kasprowicza - Poznań

Park im. J. Kasprowicza - Poznań

7. Wartofrajda

To jest bardzo fajny plac zabaw dla takiego maluszka, który raczkuje czy dopiero zaczyna chodzić. Cały wyłożony tartanową powierzchnią, z atrakcjami sensorycznymi, niską karuzelą, rodzinną zjeżdżalnią i licznymi schodami do pokonania. Gdy Laura miała ok. roku bawiła się na nim najlepiej. Co jakiś czas tam wracamy, bo jest w ścisłym centrum i zawsze trochę czasu tam spędzamy. Ze względu na brak drzew w sąsiedztwie, lepiej unikać go w gorące, słoneczne, letnie dni.

Wartofrajda - Poznań

Wartofrajda - Poznań

Wartofrajda - Poznań

Wartofrajda - Poznań

Wartofrajda - Poznań

 

8. Plażojada w Strzeszynku

Osobiście najbardziej podobają mi się tu urządzenia do zabaw z piaskiem, ale Laura nie za bardzo pała miłością do mas, które bierze się w ręce. Plac zabaw jest duży, urządzenia różnorodne, więc mały człowiek z pewnością będzie biegał od jednej atrakcji do drugiej. Przy każdej wizycie zainteresowanie Laury padło na inne urządzenie, bo jest tu ich całkiem sporo: drabinki, trampoliny, wielką pajęczynę, huśtawki, domek czy tyrolkę. Gdybyśmy mieli tam bliżej albo w weekendy nie było tłumów, to plac zabaw znalazł by się wyżej w naszym rankingu. Zdjęć brak, ale polecamy wygooglać albo pojechać i się przekonać samemu ;)

Inne place zabaw warte odwiedzenia:

  • plac zabaw na Os. Kwiatowym (Junikowo) – odnowiony ze środków Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego plac zabaw przy ul. Krokusowej. Nowa część ma fajne urządzenia: drabinkowy tor przeszkód, statek, ciężarówka i domek.
  • plac zabaw nad Maltą – niedaleko Term Maltańskich, po północnej stronie jeziora, zawiera dużą konstrukcję – statek, która jest w mojej opinii przerostem formy nad treścią, nie mniej może spodobać się dzieciom do zabaw w piratów ;) maluchy nieogarniające zabaw tematycznych mogą szybko się znudzić, bo ile można zjeżdżać na zjeżdżalniach? ;)
  • plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 77, ul. Dmowskiego 50 (wejście od ul. Hetmańskiej) – ma bardzo fajny sprzęt, ale ze względu na uczniów z maluchem lepiej wybrać się tam w weekend ;)

SP 77 - PoznańSzkoła Podstawowa nr 77 - Poznań

  • Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach – duży plac zabaw w parku pod Poznaniem, ale dla zmotoryzowanych i mieszkających w północnej części miasta dojazd będzie dość szybki i łatwy. Byliśmy tam niedawno i Laura bawiła się super. Jest tam ścieżka – tor przeszkód, ściana wspinaczkowa, kilka dużych konstrukcji z drabinkami, zjeżdżalniami i domkami, trampoliny, pajęczyny (jedna ogromna w kształcie statku), różne drabinki, huśtawki, wóz strażacki,  karuzela, skocznia do skoku w dal. Jest spoko trawników, gdzie można się rozłożyć i urządzić piknik. Moje zdjęcia nie oddają zajebistości tego miejsca. Gdyby znajdował się w Poznaniu, pewnie skończyłby w pierwszej trójce naszych ulubionych placów zabaw ;) Polecamy!

Park Orientacji Przestrzennej - Owińska

Park Orientacji Przestrzennej - Owińska

Park Orientacji Przestrzennej - Owińska

Park Orientacji Przestrzennej - Owińska

Park Orientacji Przestrzennej - Owińska

A teraz liczę na Wasze polecenia! Małego człowieka w tym roku rozsadza energia, więc z chęcią dowiemy się, gdzie ją jeszcze możemy rozładować ;)

You Might Also Like